Wikipedia i i cytat odnośnie Zjawiska Uhthoffa

stwardnienie rozsiane
Zjawisko Uhthoffa (ang.

Uhthoff's phenomenon, Uhthoff's sign) ? przejściowe zaburzenia widzenia występujące u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, występujące przy wysiłku fizycznym i wzroście temperatury ciała, a także bez wysiłku, np.

przy gorącej kąpieli.

Opisane po raz pierwszy przez niemieckiego okulistę Wilhelma Uhthoffa w 1890 roku u pacjentów z zapaleniem nerwu wzrokowego w przebiegu stwardnienia rozsianego1.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zjawisko_Uhthoffa

Rzut choroby SM- cytat z Wikipedii

Rzuty w SM są często nieprzewidywalne i mogą się pojawić bez jakichkolwiek wcześniejszych czynników inicjujących.

Jednak czasami czynnikiem spustowym może być pora roku (częściej wiosną i latem, co wiąże się z niekorzystnym wpływem wyższej temperatury otoczenia), jak również infekcje wirusowe, głównie górnych dróg oddechowych: przeziębienia, grypa, nieżyt żołądkowo-jelitowy.

Wśród innych stanów mogących zapoczątkować rzut wymienia się również stres emocjonalny i fizyczny (ciężka, wyczerpująca praca, brak odpoczynku), jak również jakakolwiek poważniejsza choroba ogólnoustrojowa.

Ze statystycznego punktu widzenia nie ma pewnych dowodów, iż uraz fizyczny lub zabieg operacyjny wyzwalają ostry rzut SM.

Ludzie chorujący na SM mogą jak najbardziej uczestniczyć we wszystkich zajęciach sportowych i aktywności fizycznej w zakresie na jaki pozwala im sprawność ruchowa, aczkolwiek nie powinny to być forsowne ćwiczenia fizyczne ani sport wyczynowy (np.

maraton), ponieważ ciepło może nasilać objawy.

Chorzy często unikają korzystania z sauny, a nawet gorących pryszniców (fenomen ten jest znany jako objaw Uhthoffa, jednak podwyższona temperatura nie tak często powoduje rzut chorobyŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stwardnienie_rozsiane

Czym jest stwardnienie rozsiane

stwardnienie rozsiane Stwardnienie rozsiane jest jedną z chorób neurologicznych.
Trzeba przyznać, że obecnie lekarze dysponują sporą wiedzą na temat tej choroby i starają się przekazywać ją swoim pacjentom.
Jednak zdobywanie wiedzy na temat stwardnienia rozsianego możliwe jest również przy wykorzystaniu różnych poradników dla osób chorych.
Różnego rodzaju poradniki bardzo pomagają pacjentom chorującym na stwardnienie rozsiane, ponieważ jest ono chorobą nieuleczalną, której objawy można jedynie łagodzić i odkładać w czasie ich rozwój.

Jednocześnie można mieć nadzieje, że dzięki dobrze prowadzonemu leczeniu będzie można przez długi okres czasu pozostawać w pełni sił i czuć się zupełnie dobrze.

Dlatego wydaje się, że warto w aktywny sposób podchodzić do swojego leczenia.

.

Dodane: 17-03-2017 02:43

Tagi: stwardnienie rozsiane medycyna leczenie SM choroba

Widok do druku:

stwardnienie rozsiane