Głównym sposobem pozyskiwania energii geotermalnej jest tworzenie odwiertów do zbiorników gorących wód geotermalnych.W pewnej odległości od otworu czerpalnego wykonuje się drugi otwór, którym wodę geotermalną po odebraniu od niej ciepła, wtłacza się z powrotem do złoża. Wody geotermiczne są z reguły mocno zasolone, jest to powodem szczególnie trudnych warunków pracy wymienników ciepła i innych elementów armatury instalacji geotermicznych.
Świetnym przykładem mogą być antyczne łaźnie w Japonii czy Chinach, które korzystają jedynie z ciepła z wnętrza ziemi do ogrzania wody w zbiornikach wodnych.
Człowiek jednak od niedawna zaczął wykorzystywać potencjał drzemiący pod ziemią w postaci źródła ciepła dla domów mieszkalnych.
Wcale nie wymaga to jakiś specjalnych warunków cz predyspozycji danej szerokości geograficznej. Na działce, gdzie stoi nieruchomość wywierca się kolejne otwory, które pobierają ciepło spod ziemi i transferują je do naszego mieszkania za pomocą pompy ciepła.
Całość jest bezobsługowa i automatyczna, oraz spełnia funkcję ogrzewania i chłodzenia w zależności od pory roku.Olbrzymi wpływ ma na to między innymi świadomość społeczna odnośnie możliwości wykorzystania innowacyjnych technologii.
Kluczowa jest również często oszczędność, która zazwyczaj towarzyszy tego rodzaju instalacjom.
Eksperymenty wykazują, że pompy ciepła czy rekuperatory pozwalają na znaczące zmniejszenie wydatków, które trzeba przeznaczyć na ogrzewanie pomieszczeń.